Başkanımız Prof. Dr. Nazım Elmas Kimdir?

     Giresun'da doğdu. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1980 yılında mezun oldu. Liselerde edebiyat öğretmenliği yaptı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden 1992 yılında mastır derecesi aldı. 1993 yılında Giresun Eğitim Fakültesi'nde okutman olarak göreve başladı. Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı'nda sürdürdüğü doktora çalışmasını 1997 yılında aynı üniversitede tamamladı.
    2003-2007 yıllarında Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Müdürlüğünün son döneminde Milli Eğitim Bakanlığında Milli Eğitim Akademisi kanunu ve yapılandırması ekibinde görev aldı.

  2008 yılında yardımcı doktor, 2012 yılında doktor oldu. 2011 yılı Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı görevlendirmesiyle Almanya'ya gitti. İki yıl süreyle Almanya'da Berlin ve Leipzig'deki Türkoloji Enstitülerinde Türk Edebiyatı ve Türkçe dersleri verdi. 2017 yılında Profesör oldu ve halen Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesinin dekanlığını yürütmektedir. Eğitim Fakültesi'nde de eğitim üyesi olarak çalışmaktadır. Cahit Zarifoğlu - Eserlerinin Tematik İncelenmesi (2000), Hisli Yürek - Mehmet Akif'in Şiir Sanatı (2000), Romana Doğru (2010), Romanın Kapıları 2010, Muhaberat ve Muhaverat - Ahmet Mithat – Muallim Naci (Yayına Hazırlama ve Çeviri yazı) ( 2010), Hikayenin Öyküsü (2017) adlı kitaplarım yayınlanmıştır. Ayrıca kitaplarda bölüm hazırlayarak, editörlük yapmaktadır. Sanat ve edebiyat konulu birçok makale, araştırma yazıları yayımlanmış ve bilimsel toplantılarda sunulmuş bildirimleri bulunmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır. Halen Türkiye Yazarlar Birliği Giresun Şube Başkanlığını yürütmektedir.

ne2