“YAŞADIĞIMIZ GİRESUN” KİTABININ TANITIMI YAPILDI

Türkiye Yazarlar Birliği Giresun Şubesi ve Giresun Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan “Yaşadığımız Giresun” adlı kitabın tanıtımı yapıldı. Giresun’a bir kültür atlası kazandırmayı amaçlayan eser Giresun Belediyesi Kültür Yayınları tarafından yayımlandı ve okuyucuları ile buluştu.

Giresun Belediyesi Düşünce Okulu’nda, 09.05.2023 tarihinde gerçekleştirilen “Yaşadığımız Giresun” kitap tanıtımı Giresun Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel’in açılış konuşması ile başladı. Sonra TYB Giresun Şube Başkanımız Prof. Dr. Nazım Elmas “Yaşadığımız Giresun” kitabının tanıtımı yaptı. Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve Giresun Belediyesi çalışanlarına, kitapta yer alan 60 makaleyi kaleme alan 35 yazara, TYB Giresun Şubesi Yönetim Kurulu üyelerine emekleri ve programa katılan misafirlere destekleri için teşekkür etti. Konuşmasında; “Giresun’umuzun kültürünü, sanatını, güzelliklerini, yaşanmışlık örneklerini derleyip toparlamak istedik. Arkadaşlarla Giresun’a nasıl katkı yapabiliriz diye düşünsel faaliyetler yürütürken yaşadığımız Giresun’a ait denemeler yazalım diye fikirler geldi. Kelime başlıkları oluşturduk. Yazar arkadaşlarımız, yaşadığımız Giresun’a ait kültürü, tarihi, yaşanmışlıkları, duygu ve heyecanı tek tek ölümsüzleştirmek üzere kitaba aktardılar. Kitabımızda biz; biraz mimariye, biraz estetiğe, biraz yardımlaşmaya, arkadaşlığa, vefaya, kardeşliğe, çalışmaya ve insan olmaya ait hususları, o satırların arasına yerleştirerek yaşatalım diye arzu ettik. Bu kitapta sadece Giresun’un güzellikleri yok, sadece Giresun’a ait bilgileri biz buraya sıkıştırmadık, aynı zamanda Giresun’a ait değerleri de buraya koymaya çalıştık. Ve ortaya bir Giresun kültürü, sanatı ve yaşanmış bir Giresun geldi. Onun için de “Yaşadığımız Giresun” dedik kitabımıza. İnanıyorum ki; yazarlarımız ve okuyucularımız bu kitabı ellerinde aldıklarında ortaya konan emeğin kıymetini çok daha iyi fark edeceklerdir.” dedi ve kitapta yer alan yazılarından biri olan “Bu Kitabın Özü: Yaşadığımız Giresun” başlıklı yazısını okuyarak konuşmasını tamamladı. Sonra kitabın yazarlarından Şengül Coşkun da “Caranak” başlıklı yazısını okudu.

Program Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun konuşması ile devam etti. Sayın Şenlikoğlu yaptığı konuşmasında; belediyelerin sorumluluk alanının çok geniş olduğunu, en önemli sorumluluklarından birinin de kültürel belediyecilik olduğunu vurguladı. Bu amaca yönelik Giresun Belediyesi olarak bugün 4. Kitaplarının tanıtımını yaptıklarını, 2 kitabın da basım için hazırlık aşamasında olduğunu ifade etti. Şehrimizin kültürüne, tarihine, arşivine bir katkı olan bu kitabın oluşmasını sağlayan yazarlara teşekkür etti.

Program yazarlara teşekkür belgesi ve kitap takdimi ile sona erdi.

 

Nazım Elmas-4
Nazım Elmas-5
Nazım Elmas-2
WhatsApp Image 2023-05-11 at 12.31.38 (1)
WhatsApp Image 2023-05-11 at 12.31.38 (1)
WhatsApp Image 2023-05-11 at 12.31.37
Hatice Satgun
Sabit Bayram
Arif Bük
Olgun Albayrak
İsmail Güçtaş
Nazım Elmas-7
Fazıl Özden-1